Internetová poradna
Nevíte si rady? Máte dluhy, dostali jste výpověď z práce či bytu? Řešíte rozvod, či výživné?
Využijte naší internetovou poradnu.
Prostřednictvím naší poradny můžete získat informace týkající se práv a povinností souvisejících s oblastmi jako jsou dluhy, exekuce, oddlužení, rodina, bydlení, práce, dávky, spotřebitelské vztahy, ad.
Zasláním dotazu elektronickou formou odesílatel prohlašuje, že je mu známa povaha poskytované služby, souhlasí s jejím poskytnutím a považuje se za osobu oprávněnou k čerpání této služby.
Není-li tomu tak, doporučujeme se na nejasnosti zeptat telefonicky či e-mailem. Dotazy zaslané elektronickou formou zodpovídají poradci internetové poradny ve lhůtě 14 dní od doručení, potřebujete-li radu co nejrychleji, doporučujeme využít telefonické nebo osobní konzultace.
Archiv internetové poradny
Filtrovat archiv podle kategorií:
Nalezeno dotazů s odpovědí:
1457
Exekuce
Dobrý den,
Před měsícem jsem uhradil exekuci, která byla na částku 30 tisíc, ale procenty, soudním poplatkem atd. byla konečná částka přes 60. Při takto značném navýšení jsem čekal, že mám klid a bylo tam započteno vše, ale teď mi napsal jiný právník, který původní úvěrovou zastupuje, že byla sice částka zaplacena, ale chtějí ještě pokutu dalších 11 tis. Je možné jeden úvěr vymáhat takto na části a neustále navyšovat? Děkuji za odpověď
Je možné dat
Dobrý den,
děkujeme, že jste využil služby naší internetové poradny.
Je důležité zkontrolovat, zda částka, kterou jste uhradil, zahrnovala veškeré nároky věřitele, tj. jistinu, úroky, úroky z prodlení, náklady na vymáhání (exekuční poplatky, právní služby atd.). Pokud jste zaplatil částku, kterou exekutor vymáhal, mělo by jít o konečný dluh v rámci té konkrétní exekuce. Pokud nyní přišel požadavek na další pokutu, je nutné zjistit, zda tato pokuta byla již zahrnuta v původním vymáhání, nebo jde o jiný nárok. Pokuty často nejsou zahrnuty přímo v exekuci a mohou být uplatněny samostatně.
Vzhledem k tomu, že nemáme potřebné dokumenty, abychom Vám mohli konkrétně poradit, doporučujeme Vám, obrátit se osobně na nejbližší občanskou poradnu ve vašem okolí.
Pokud máte nějaké nejasnosti či další dotazy, můžete nás opět kontaktovat zde, v internetové poradně nebo se domluvit na osobní schůzce v naší poradně, tel. 608962163, adresa Stavební 415/3, 405 02 Děčín I.
S přáním pěkného dne,
tým internetové poradny
Exekuce
Dobrý den, manžel je ve výkonu trestu a přišly mu exekuční příkazy bez předchozí výzvy k zaplacení. První jsem zaplatila v plné výši, tj. včetně poplatků právníkovi a exekutorovi. Další 3 jsem zaplatila dříve, než přišel exekuční výměr a přesto máme zaplatit poplatky. Je tento postup v pořádku? Lze podat exekuci bez předchozí výzvy? Děkuji za odpověď.
Dobrý den,
děkujeme, že jste využila služby naší internetové poradny.
K tomu, aby se dlužná částka stala vykonatelná a později exekučně vymahatelná, musí proběhnout nutný zákonem daný proces. Tento proces však není pro všechny věřitele stejný. Tedy velmi záleží na tom, o jaké dluhy se jedná.
Pokud by se jednalo například o dluhy z trestné činnosti, mohlo být o zaplacení dlužné částky rozhodnuto trestním příkazem, tudíž s nabytím právní moci trestního příkazu se může věřitel rovnou obrátit na exekutora, aniž by Vašeho manžela nejprve vyzýval k zaplacení dlužné částky.
Jednalo by se například o nezaplacené půjčky, u nich by měl věřitel dlužníka nejprve písemně vyzývat a pokud dlužník na výzvy nereaguje, poté dát na soud buď návrh na vydání platebního rozkazu nebo žalobu na zaplacení dlužné částky. Teprve s vykonatelným rozhodnutím soudu se může daný věřitel obrátit na exekutora.
Napadá nás, nemá manžel například zřízenou datovou schránku jako podnikající fyzická osoba (kterou nevyužívá), popřípadě trvalé bydliště jinde, než ve skutečnosti žije? To by mohlo vysvětlit důvod, že Vašemu muži nepřišly žádné výzvy k zaplacení.
Abychom Vám mohli sdělit, zda je Vámi popisovaný postup v pořádku, potřebovali bychom vidět veškerou dokumentaci, kterou k dluhům máte. V případě zájmu o více informací se můžete objednat na osobní konzultaci do naší či jiné občanské poradny, popřípadě nám dané dokumenty zaslat na email poradna@chsd.cz.
Věříme, že Vám naše odpověď alespoň trochu pomohla.
S přáním pěkného dne,
Tým internetové poradny
Rodina a mezilidské vztahy
Dobry den,chtela bych se zeptat. Mam dum,ktery je stale v sjm,byvaly manzel jej plne uziva a nastehoval si tam pritelkyni. Vystehoval mi veci nekam do garaze.
Mam take nejake prava ja? Ze muj dum uziva treti osoba bez meho svoleni? Dekuji
Dobrý den,
děkujeme, že jste využila služeb naší internetové poradny.
Pokud je nemovitost v katastru vedena jako SJM (pokud ne, je nutné rozlišit, zda je opravdu nemovitost součástí SJM – nebyla darem/dědictvím/pořízena jedním před uzavřením manželství), tak máte vy i manžel naprosto totožná práva a nároky z vlastnictví. Píšete, že jde o bývalého manžela – je třeba myslet na to, že po rozvodu (když nedojde k dohodě o vypořádání SJM či soudnímu vypořádání) se po 3 letech vypořádává SJM fikcí a nemovitost v SJM je tak nyní již ve spoluvlastnických podílech (na katastru Vám případně provedou změnu doložením rozsudku o rozvodu, což může vést k tomu, že můžete samovolně nakládat s ½ nemovitosti – např. ji prodat). Spoluvlastnictví a SJM se však vypořádává podobně a nároky zde jsou velmi podobné.
Vystěhování věcí by neměl být problém, pokud se stále nacházejí ve společné nemovitosti – manžel se jich nesmí zbavit, ale může je přesunout v rámci nemovitosti. Stejně tak ale můžete jít i vy a přesunout je opět jinam. Pokud je Vám zamezován přístup do nemovitosti, je to samozřejmě špatně a na Vašem místě by bylo vhodné volat policii, která by měla být schopna vysvětlit manželovi práva. Ačkoliv v nemovitosti nebydlíte, jde o Váš majetek a přístup do něj Vám nesmí být odepřen.
Co se týče užívání třetí osobou: aby mohl byt užívat někdo třetí, musí k tomu mít udělen souhlas všech vlastníku – v tomto případě tedy i Váš. Pokud se tak stalo, můžete zneplatnit souhlas či smlouvu. Nevíme, zda je do nemovitosti nastěhován nějaký nájemník nebo si tam manžel nastěhoval někoho k sobě – pokud jde o nájem. Je potřeba dotyčné osobě napsat oznámení o neplatnosti nájemní smlouvy a žádost o vyklizení nemovitosti do určitého data. Kdyby to byl někdo, kdo nyní v nemovitosti žije společně s manželem, je potřeba opět dotyčné osobě oznámit písemně doporučeným dopisem, že jste neudělila s obýváním třetí osobou souhlas a byt tak daná osoba užívá neoprávněně – opět by mělo být oznámení doplněno o žádost k vyklizení nemovitosti. Ve výzvě případně můžete upozornit i na to, že chcete uhradit poměrnou část „nájemného“, jelikož daná osoba užívá i Váš podíl/Váš majetek. Kdyby dobrovolně nedošlo k vystěhování, je potřeba se poté obrátit na soud a vymáhat vyklizení této osoby soudní cestou.
Nevíme, co všechno se stalo a uvědomujeme si, že rozvod je často velmi emotivní a je složité se nějak dohodnout. Nicméně dohoda a snaha nalézt nějaké společné řešení by měla být na první místě i z toho důvodu, že soudní spory jsou zdlouhavé a nákladné. Proto k výzvám a takhle zkuste přistoupit až když se nepodaří dospět k nějaké dohodě či kompromisu.
V případě, že byste měl nějaké nejasnosti či další dotazy, můžete nás opět kontaktovat zde, v internetové poradně, nebo se domluvit na osobní schůzce jak v naší poradně, tel. 608 962 163, adresa Stavební 415/3, 405 02 Děčín.
S přáním pěkného dne, tým internetové poradny.
Smluvní vztahy
dobrý den přítelkyně mého syna byla ve velice tíživé finanční situace a naletěla na pujčku od fyzické osoby kda si vzala pujčku 200000 plus 50000 musela zaplatit za sjednání splátky má na 10 let 3780kč a ještě ručí bytem v osobním vlastnictví neví zda se s tím dá něco dělat nebo bude muset zaplatit tak nekřestanské uroky děkuji
Dobrý den,
děkujeme, že jste využila služeb naší internetové poradny.
Zmiňujete, že přítelkyně Vašeho syna uzavřela smlouvu s fyzickou osobou. To znamená, že se nejedná o spotřebitelský úvěr, který je regulován např. zákonem o spotřebitelském úvěru. Pokud by se jednalo o spotřebitelský úvěr, spotřebitel je považován za slabší stranu, poskytovatel úvěrů musí např. posuzovat úvěruschopnost, má větší možnost nahlížení do registru dlužníků apod.
Na půjčky mezi fyzickými osobami se však nevztahuje žádná zvláštní regulace, nedohlíží na ně žádný zvláštní orgán. Řídí se pouze občanským zákoníkem, jehož ustanovení jsou v tomto směru velmi obecná, stát do těchto smluv nijak zvlášť nezasahuje, záleží tedy pouze na obou stranách, co si mezi sebou domluví.
Namítnout neplatnost takovéto smlouvy by bylo možné pouze v případě, že by se jednalo o lichvu, nicméně i pojem lichvy je v našem právním řádu stanoven velmi obecně. Lichevní jednání je jednání v rozporu s dobrými mravy, v § 1796 Obč. zák. je lichva charakterizována takto:
Neplatná je smlouva, při jejímž uzavírání někdo zneužije tísně, nezkušenosti, rozumové slabosti, rozrušení nebo lehkomyslnosti druhé strany a dá sobě nebo jinému slíbit či poskytnout plnění, jehož majetková hodnota je k vzájemnému plnění v hrubém nepoměru.
Není tedy dáno přesně zákonem, jaké zajištění může věřitel požadovat, jaká úroková sazba je přípustná apod., bližší určení je pouze možné nalézt v rozhodnutích vyšších soudu.
V konkrétním případě nejsme schopni určit, zda by se mohlo jednat o lichvu tím spíše, že neznáme přesné smluvní podmínky.
Obecně však platí: pokud by se dlužník domníval, že se jedná ze strany věřitele o lichvu, může se obrátit na soud, záleželo by pak na rozhodnutí soudu.
Pokud máte nějaké nejasnosti či další dotazy, můžete nás opět kontaktovat zde, v internetové poradně nebo se domluvit na osobní schůzce v naší poradně, tel. 608962163, adresa Stavební 415/3, 405 02 Děčín 1.
S přáním pěkného dne,
tým internetové poradny
Dluhy
Půjčila jsem známé 12000 na dovolenou a ona mi je nechce vrátit.Jediné potvrzení mám zprávy v telefonu a občanský průkaz její malé dcerky,který mi poslala abych jí mohla přihlásit.Teď nevím jak na ní a policie mi nepomůže.
Dobrý den,
děkujeme, že jste využila služby naší internetové poradny.
V nejlepším případě by byla vhodná přátelská domluva mezi vámi, ale jak uvádíte, tu kamarádka odmítá.
Pokud se tedy nedaří domluvit, pošlete jí písemnou výzvu k vrácení peněz. Ideálně doporučeným dopisem, kde uvedete detaily půjčky a termín, do kdy by měla peníze vrátit.
Pokud vaše známá nebude reagovat na vaši výzvu, máte možnost poslat tzv. předžalobní výzvu. Předžalobní výzva je formální krok před podáním žaloby, který dává dlužníkovi poslední možnost splnit svůj závazek bez soudního řízení. Tento dokument může zvýšit tlak na dlužníka, aby reagoval, a zároveň ukazuje, že jste ochotna podniknout další kroky.
Předžalobní výzvu byste měla poslat doporučeným dopisem s dodejkou a do vlastních rukou adresáta. Konkrétně se jedná o dopis se zeleným pruhem (zakoupíte na poště). Tento způsob doručení zajistí, že výzva bude předána přímo adresátovi a vy obdržíte potvrzení o doručení (dodejku), kterou můžete použít jako důkaz, že dlužník výzvu obdržel.
Pokud by adresát výzvu nepřevzal, po uplynutí úložní lhůty se zásilka považuje za doručenou, což je důležité pro případný další postup (např. soudní žalobu).
Pokud nevrátí peníze ani po předžalobní výzvě, můžete se obrátit na soud.
Pokud máte nějaké nejasnosti či další dotazy, můžete nás opět kontaktovat zde, v internetové poradně nebo se domluvit na osobní schůzce v naší poradně, tel. 608962163, adresa Stavební 415/3, 405 02 Děčín I.
S přáním pěkného dne,
tým internetové poradny
Sociální dávky a důchody
Dobrý den,již rok nežijí s otcem našeho synka,teď jsem díky bohu získala být za pomoci matky a s malým žijeme v klidu,když jsem si šla žádat o jakýkoli příspěvek ,stále po mě chtějí jeho souhlasy a jeho podpisy,jeho příjmy atd,i když jsme oba dodali,že spolu nežije ve společné domácnosti.Tudiz on mi nic dodat nechce a totálně mě ignoruje.jeho zaměstnavatel stojí při něm ,takže mi arogantním hlasem sdělil,že žádné slevy neuplatňuje a že to pošle ale rok zpětné,což je opět na úřadě k ničemu,děkuji za radu
Dobrý den,
děkujeme, že jste využila služby naší internetové poradny.
Chápeme, že je pro Vás těžké cokoli ÚP doložit, pokud s Vámi bývalý partner nekomunikuje. Bohužel, toto je běžný postup ÚP z důvodu častého zneužívání dávek.
Pokud potřebujete otce Vašeho syna vyloučit z okruhu společně posuzovaných osob, je potřeba podat žádost o vyloučení osoby z okruhu společně posuzovaných osob: https://www.mpsv.cz/web/cz/-/zadost-o-vylouceni-osoby-z-okruhu-spolecne-posuzovanych-osob.
Poté je vhodné doložit skutečnost, že s Vám že s Vámi otec dítěte nejméně po dobu tří měsíců prokazatelně nežije například jeho podnájemní/nájemní smlouvou, popřípadě návrhem na svěření dítěte do péče matky a určením výživného otci, čestným prohlášením sousedů atd.
Věříme, že se Vám nakonec podaří dané dávky získat. V případě dalších dotazů se na nás můžete kdykoli znovu obrátit buď zde, nebo na našem telefonním čísle 608 962 163.
S přáním pěkného dne
Tým internetové poradny
Dluhy
Dobrý den,
s manželem jsme byli zadlužení, on se k dluhům čelem nepostavil, odstěhoval se ode mě, utekl a začal nový život na Moravě, já nevěděla co dělat, exekutoři na mě tlačili, tak jsem se s ním rozvedla, vypořádání SJM neproběhlo, a poté hned nastoupila do insolvence, tu jsem řádně plnila, v roce 2019 mi skončila insolvence, kterou jsem zaplatila na 90 %. Platila jsem jak své, tak i dluhy mnažela. Můžu nyní po něm zaplacené dluhy vymáhat? Vím, že lhůtu na vypořádání SJM jsem již prošvihla, ale stále mě tíží ta nespravedlnost, že jsem zaplatila sama všechny naše společné dluhy, které dělaly přes 1 000 000 Kč a on utekl a nezaplatil ani korunu. Pomožte prosím, mohu dnes po něm něco vymoct? Předžalobní výzvou, kde doložím úvěrové smlouvy, kde je i jeho jméno? Děkuji zaa odpověď.
Dobrý den,
děkujeme, že jste využila služby naší internetové poradny.
Situace, ve které jste se ocitla, je velmi náročná a chápeme, že vás tíží pocit nespravedlnosti. Pravdou je, že Vaše možnosti jsou momentálně omezené.
Pokud SJM nebylo vypořádáno do tří let od právní moci rozvodu, platí tzv. zákonné vypořádání. To znamená, že majetek a dluhy, které nebyly vypořádány, se považují za vypořádané podle zákona. V praxi to znamená, že každý z vás má nárok na polovinu majetku a je odpovědný za polovinu dluhů, pokud nedošlo k jinému uspořádání. Pokud jste však všechny dluhy splatila vy, a váš bývalý manžel nezaplatil nic, můžete zvažovat kroky vůči němu.
U dluhů může být problémem promlčecí lhůta, která je obvykle tři roky. To znamená, že pokud byste chtěla dluhy vymáhat, měla byste prokázat, že váš nárok na úhradu vznikl až po uplynutí insolvence, kdy jste splatila dluhy, nebo že existuje nějaký jiný právní důvod, proč by neměl být nárok promlčen.
Můžete zkusit poslat předžalobní výzvu, kde požádáte o úhradu poloviny dluhů, které jste zaplatila. Je však pravděpodobné, že pokud váš bývalý manžel nebude ochotný platit dobrovolně, budete muset situaci řešit soudně.
Doporučujeme, abyste se poradila s právníkem, který se specializuje na rodinné právo a dluhy. Může vám pomoci posoudit, zda je možné ještě něco vymáhat a jaké jsou vaše šance na úspěch v případném soudním řízení.
S přáním pěkného dne,
Tým internetové poradny
Bydlení
Dobrý den, byl by prosím někdo ochotný a věděl by jaký je zákon když majitelé bytu ukončí nájemní smlouvu a vrací kauci aby tam bylo jasně napsáno že majitel je povinen zaplatit úrok z kauce??? Snad jsem to napsala srozumitelně. Děkuji
Dobrý den,
děkujeme, že jste využila služby naší internetové poradny.
„Při skončení nájmu pronajímatel vrátí jistotu nájemci; započte si přitom, co mu nájemce případně z nájmu dluží. Nájemce má právo na úroky z jistoty od jejího poskytnutí alespoň ve výši zákonné sazby.“ [Ustanovení § 2254 odst. 2 zákona č. 89/2012 Sb., občanský zákoník, ve znění pozdějších předpisů]
Shora citované ustanovení občanského zákoníku tedy stanoví nárok nájemce na úroky z jistoty (resp. kauce), a to bez ohledu, zda byl úrok sjednán v nájemní smlouvě či nikoliv. Předpokládá se, že byl-li úrok sjednán v nájemní smlouvě, pak bude stanoven v souladu s takovým ujednáním. Sjednaný úrok nesmí být zjevně nepřiměřeně nízký – viz např. ustanovení § 2235 odst. 1 občanského zákoníku: „Zavazuje-li nájemní smlouva pronajímatele přenechat nájemci k zajištění bytových potřeb nájemce a popřípadě i členů jeho domácnosti byt nebo dům, který je předmětem nájmu, nepřihlíží se k ujednáním zkracujícím nájemcova práva podle ustanovení tohoto pododdílu.“, nebo zjevně nepřiměřeně vysoký – viz např. ustanovení § 1796 občanského zákoníku o lichvě.
Není-li úrok z kauce sjednán, nebo je-li ujednání o úroku neplatné (úrok byl sjednán v rozporu z právními předpisy), pak se jeho výše stanoví alespoň ve výši zákonné sazby. Za zákonnou sazbu je možné považovat obvyklé úroky požadované za úvěry, které poskytují banky v místě bydliště nebo sídla dlužníka v době uzavření smlouvy.“ (Ustanovení § 1802 občanského zákoníku).
Pokud máte nějaké nejasnosti či další dotazy, můžete nás opět kontaktovat zde, v internetové poradně nebo se domluvit na osobní schůzce v naší poradně, tel. 608962163, adresa Stavební 415/3, 405 02 Děčín I.
S přáním pěkného dne,
tým internetové poradny
Ostatní
Dobrý den, na parkovišti Lidl mi sjelo 20 neukotvených nákupních vozíků na auto a poškodilo mi celou stranu vozu. Firma Lidl mi odepsala , že prý nenese žádnou odpovědnost. Jak je to možné? Vozíky jsou jejich, parkoviště také, měli by přeci nést odpovědnost za pořádek a bezpečí....
Hezký den,
děkujeme za zaslání dotazu.
Nový občanský zákoník v mnoha paragrafech vymezuje a ujasňuje odpovědnost za škodu.
V §2900 zákon ustanovuje jakousi obecnou preventivní činnost:
„Vyžadují-li to okolnosti případu nebo zvyklosti soukromého života, je každý povinen počínat si při svém konání tak, aby nedošlo k nedůvodné újmě na svobodě, životě, zdraví nebo na vlastnictví jiného.“
Ustanovení dopadá jak na fyzické, tak na právnické osoby.
Koná-li tedy vlastník při správě věci a při nakládání s ní způsobem, který vyvolá újmu třetí osoby, dopustí se porušení tohoto usnesení.
Souhlasíme s Vámi v tom, že Lidl, jako vlastník vozíků, má při jejich správě dohlédnout na to, aby nezpůsobily žádnou škodu. Z Vašeho dotazu je totiž zřejmé, že nešlo o poškození jedním vozíkem jiným zákazníkem, ale o zanedbání dohledu nad vozíky.
Dalším ustanovením, které stojí dle našeho názoru na Vaší straně, je §2924.
V něm je uvedeno, že:
„Kdo provozuje závod nebo jiné zařízení sloužící k výdělečné činnosti, nahradí škodu vzniklou z provozu, ať již byla způsobena vlastní provozní činností, věcí při ní použitou nebo vlivem činnosti na okolí. Povinnosti se zprostí, prokáže-li, že vynaložil veškerou péči, kterou lze rozumně požadovat, aby ke škodě nedošlo.“
A dále pak §2937, který hovoří o škodě způsobené věcí:
„Způsobí-li škodu věc sama od sebe, nahradí škodu ten, kdo nad věcí měl mít dohled; nelze-li takovou osobu jinak určit, platí, že jí je vlastník věci. Kdo prokáže, že náležitý dohled nezanedbal, zprostí se povinnosti k náhradě.“
Co se náhrady škody týče, zde hovoří zákon takto:
§2951: Škoda se nahrazuje uvedením do předešlého stavu. Není-li to dobře možné, anebo žádá-li to poškozený, hradí se škoda v penězích.
Otázkou nyní je, jak jste situaci řešila v danou chvíli – pořídila jste si fotodokumentaci, přivolala Policii ČR? Auto již máte opravené a máte tedy vyčíslenou škodu, která Vám vznikla?
Jestliže jste se již snažila svůj nárok vůči společnosti uplatnit a neuspěla jste, můžete učinit další kroky a to zaslání předžalobní výzvy. Následně se můžete samozřejmě obrátit na soud. Podstatné ale je, zda máte dostatečné důkazy na to, abyste před soudem případně svůj nárok obhájila.
Musíme také upozornit na to, že náš tým je složený ze sociálních pracovníků nikoli právníků,
budete-li tedy chtít řešit svou situaci soudní cestou, doporučujeme konzultaci s právníkem.
Budete-li mít další dotazy, neváhejte nás znovu kontaktovat zde, příp. se objednat na osobní schůzku na emailu poradna@chsd.cz či na telefonním čísle 608 962 163.
S přáním hezkého dne
tým internetové poradny
Bydlení
Dobrý den,
chtěla, bych se zeptat když potřebuji narychlo opustit svůj starý byt na, který pobírám příspěvky na bydlení, ale zároveň už budu bydlet někde jinde jak to mám udělat se smlouvou ve starém bytě, aby mi to navazovalo a neměla, bych problém pobírat příspěvky dále..
Děkuji
Dobrý den,
děkujeme, že jste využila služeb naší občanské poradny.
Rozumíme, že potřebujete narychlo opustit starý byt a přestěhovat se do nového. Rádi bychom Vás upozornili na to, že v první řadě je nezbytné řádné ukončení nájemní smlouvy ve starém bytě.
Ve svém dotaze neuvádíte, jakou nájemní smlouvu jste měla s pronajímatelem uzavřenou – zdali na dobu neurčitou nebo na dobu určitou.
Za předpokladu, že jste měla uzavřenou nájemní smlouvu na dobu určitou, je nezbytné tuto dobu dodržet, popřípadě s pronajímatelem uzavřít písemnou dohodu o předčasném ukončení nájemního vztahu. Pokud jste měla uzavřenou nájemní smlouvu na dobu neurčitou, je možné ji vypovědět písemným ukončením nájemní smlouvy. K tomu se váže i tří měsíční výpovědní lhůta, která se začne započítávat od následujícího měsíce. Stejně jako u předešlé varianty je možné s pronajímatelem uzavřít písemnou dohodu o dřívějším skončení nájmu. Za předpokladu, že nedojde k řádnému ukončení nájemní smlouvy, budete nucena i nadále hradit veškeré závazky z ní vyplývající.
Ve chvíli, kdy budete mít písemné potvrzení o skončení nájmu a uzavřenou novou nájemní smlouvu, je nezbytné nově vzniklé skutečnosti doložit příslušné pracovnici úřadu práce. Vznik nároku a orientační výpočet pro lepší představu si můžete ověřit přímo na stránkách Ministerstva práce a sociálních věcí – viz www.mpsv.cz/web/prispevek/orientacni-vypocet-prispevku-na-bydleni
Pro bližší informace se můžete obrátit přímo na pobočku úřadu práce v Děčíně – tel.: +420 800 779 900.
Pokud máte nějaké nejasnosti či další dotazy, můžete nás opět kontaktovat zde, v internetové poradně nebo se domluvit na osobní schůzce v naší poradně, tel. 608962163, adresa Stavební 415/3, 405 02 Děčín I.
S přáním pěkného dne,
tým internetové poradny
Insolvence
Dobrý den,jsem 5 let po insolvenci ale teď při stěhování jsem zjistil že nemám papír o ukončení. Kde jak prosím požádat o kopii děkuji Martin
Dobrý den,
děkujeme, že jste využil služby naší internetové poradny.
V případě, že již není Vaše insolvence viditelná v Insolvenčním rejstříku dostupném online na webu justice.cz, bude potřeba obrátit se na příslušný krajský soud, který měl Vaše oddlužení na starosti.
Kopii rozsudku lze získat i bez fyzické přítomnosti (návštěvy) na soudě – můžete požádat písemnou formou o vyhotovení kopie tohoto rozsudku – žádost musí obsahovat údaj o tom, kdo žádá, jaký soud, o jaký rozsudek se jedná, datum a podpis. Za vyhotovení stejnopisu (opisu) rozhodnutí zaplatíte poplatek. Podle zákona č. 549/1991 Sb., o soudních poplatcích (ve znění pozdějších předpisů) činí soudní poplatek: za vyhotovení stejnopisu (opisu) rozhodnutí, protokolu a ověřeného výpisu z rejstříků a evidencí za každou i započatou stránku 70 Kč.
Pokud máte nějaké nejasnosti či další dotazy, můžete nás opět kontaktovat zde, v internetové poradně nebo se domluvit na osobní schůzce v naší poradně, tel. 608962163, adresa Stavební 415/3, 405 02 Děčín I.
S přáním pěkného dne,
tým internetové poradny
Smluvní vztahy
Dobrý den prosím dotaz ohledně tábora netýká se mě,ale kamarádky.Jeji syn teď v pondělí byl hospitalizován v nemocnici já JIP.Kamaradka volala na tábor,který se má uskutečnit tuto sobotu,že syn ze zdravotních důvodu nemůže.Ptala se na vrácení peněz nebo aspoň půl.Odpověd byla že z 8 tis ji vrátí 1500 a to může být ráda.Ptam se mají na to právo?? Chápu že už něco nakoupily atd,ale to dítě za to nemůže má i v podstatě omluvenku z nemocnice,tato situace se stala i mě se synem a peníze vrátily všechny a taky to bylo v ten týden.Dekuji za jakoukoli odpověď
Dobrý den,
děkujeme, že jste využila služeb naší internetové poradny.
V zákoně jsou v této oblasti jen velmi obecná ustanovení. Přičemž na některé tábory se vztahují ustanovení dle Občanského zákoníku o smlouvách o zájezdu, je to v případě, kdy jsou tábory provozovány v rámci podnikání a mimo jiné také za účelem zisku.
Některé tábory je však pořádané různými spolky nebo subjekty v rámci jejich činnosti, na tyto se vztahují pouze obecná ustanovení o odstoupení od smlouvy dle Občanského zákoníku. Obecně pak ze zákona není povinnost vracet poplatek za zrušení účasti dítěte na táboře, pokud se k tomu pořadatel nezavázal v podmínkách nebo ve smlouvě s účastníky tábora.
V případě Vaší kamarádky je třeba se podívat do přihlášky nebo smlouvy, propozic, pokladů pro přihlášení na daný tábor. Organizátoři tam obvykle uvádí tzv. storno podmínky nebo storno poplatky, pro případ, že se dítě tábora nezúčastní, případně se zúčastní jen části tábora.
Obvykle si pořadatelé stanovují pravidla pro výši vrácených peněz dle lhůty před započetím tábora, v níž došlo k odhlášení z tábora, čím kratší doba k zahájení tábora, tím nižší vrácená částka. Některé organizace si stanovují, že vrátí celou částku v případě prokázání nemoci dítěte, tato možnost však záleží pouze na konkrétním pořadateli.
Pokud máte nějaké nejasnosti či další dotazy, můžete nás opět kontaktovat zde, v internetové poradně nebo se domluvit na osobní schůzce v naší poradně, tel. 608962163, adresa Stavební 415/3, 405 02 Děčín 1.
S přáním pěkného dne,
tým internetové poradny