top of page

Internetová poradna

Nevíte si rady? Máte dluhy, dostali jste výpověď z práce či bytu? Řešíte rozvod, či výživné?
Využijte naší internetovou poradnu.

grad.jpg

Prostřednictvím naší poradny můžete získat informace týkající se práv a povinností souvisejících s oblastmi jako jsou dluhy, exekuce, oddlužení, rodina, bydlení, práce, dávky, spotřebitelské vztahy, ad.

Zasláním dotazu elektronickou formou odesílatel prohlašuje, že je mu známa povaha poskytované služby, souhlasí s jejím poskytnutím a považuje se za osobu oprávněnou k čerpání této služby.

Není-li tomu tak, doporučujeme se na nejasnosti zeptat telefonicky či e-mailem. Dotazy zaslané elektronickou formou zodpovídají poradci internetové poradny ve lhůtě 14 dní od doručení, potřebujete-li radu co nejrychleji, doporučujeme využít telefonické nebo osobní konzultace.

Archiv internetové poradny

Filtrovat archiv podle kategorií:
Filter by category
Nalezeno dotazů s odpovědí:

1486

Pracovní právo a zaměstnanost

Dobrý den. Prosím jak postupovat. Firma končí provoz. Dcera pracuje na ranní směnu. Má dvě děti (5 a 9 let). Má sepsany dodatek smlouvy, kdy ji zaměstnavatel umožnil práci na ranní směnu. Teď chtějí aby všichni zaměstnanci pracovali v třísměnném provozu. Těm co měli dodatky smluv a bylo jim umožněno pracovat jen na ranní směnu, budou po roce výjimky zrušeny. Pokud zaměstnanec na směnnost nepřistpupi, může prý odejít. Ale bez nároku na odstupné. Je možné takto postupovat? Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

děkujeme, že jste využila služeb naší internetové poradny.

Ve svém dotaze uvádíte, že se Vaše dcera se zaměstnavatelem domluvila na výkonu práce pouze na ranní směnu. Pokud je toto ujednání výslovně uvedeno v dodatku pracovní smlouvy, nemůže zaměstnavatel jednostranně změnit pracovní režim. Změna směnnosti je podstatnou změnou pracovních podmínek, která vyžaduje dohodu mezi zaměstnavatelem a zaměstnancem. Z toho vyplývá, že pokud dcera se směnným provozem nesouhlasí, zaměstnavatel ji nemůže nutit. V takovém případě pak může dojít ze strany zaměstnavatele k ukončení pracovního poměru z organizačních důvodů, s čím je spojen i nárok na odstupné. Odstupné a jeho zákonná výše je upravena dle §67 zákona č. 262/2006 Sb., kdy se odvíjí od délky trvání pracovního poměru a činí nejméně:

jednonásobek průměrného měsíčního výdělku, jestliže pracovní poměr trval méně než 1 rok,
dvojnásobek průměrného měsíčního výdělku, jestliže pracovní poměr trval alespoň 1 rok a méně než 2 roky,
trojnásobek průměrného měsíčního výdělku, jestliže pracovní poměr trval alespoň 2 roky.
Zároveň bychom Vás rádi upozornili, že výše odstupného může být upravena i pracovní smlouvou zaměstnance, kolektivní smlouvou či interními předpisy firmy.

V praxi se často setkáváme s tím, že se zaměstnavatelé snaží ukončit pracovní poměr dohodou, ke které se však nárok na odstupné neváže, je proto důležité si ohlídat, jakým způsobem má být pracovní poměr ukončen.

Pokud máte ještě nějaké nejasnosti či dotazy, můžete nás opět kontaktovat zde, v internetové poradně, prostřednictvím e-mailu: poradna@chsd.cz nebo se domluvit na osobní schůzce v naší poradně, tel. 608962163, adresa Stavební 415/3, 405 02 Děčín I.

S přáním pěkného dne,

tým internetové poradny

Oddlužení

Dobrý den před 15 lety jsem byla odsouzena za úvěrový podvod
Známá mě do toho zatahla když jsem to zjistila tak jsem spolupracovala z policii i ze soudem
Měli jsme škodu platit na půl aleplatim jen já teď mi bude končit ins.a já jsem sama a vdova a bojím se exekuce otázka je jestli tento dluh není promlcen
A nebo jestli ne pokud by šlo splácet

Děkuji za pomoc a odpověď

Dobrý den,

děkujeme, že jste využila služby naší internetové poradny.

Pokud byl dluh uznán soudem (např. trestním rozsudkem s náhradou škody), promlčecí lhůta bývá většinou 10 let a každý krok věřitele ji může znovu prodloužit. Pokud dluh z trestné činnosti pravidelně splácíte nebo jste v posledních pár letech splácela, obáváme se, že nedošlo k promlčení dluhu.

Dále bychom rádi uvedli, že pokud byl trestný čin spáchán více osobami společně, soud obvykle rozhodne, že škodu mají nahradit společně a nerozdílně (tzv. solidární odpovědnost). To znamená, že každý z pachatelů ručí za celý dluh – věřitel (např. banka) si může vybrat, po kom bude celou částku vymáhat. Zaplatíte-li celou částku Vy, můžete pak vymáhat podíl po spolupachateli (regres). Výše uvedené však záleží na tom, co jste měla uvedené v rozsudku.

Co se týká oddlužení, zde velmi záleží, zda se daný věřitel (poškozený) přihlásil se svou pohledávkou do insolvence či nikoli. Pokud ano, o uhrazenou částku v oddlužení se Vám dluh poníží. Pokud by se Vám dluh nepodařilo uhradit celý (tedy ve 100 %) již v oddlužení, zbytek dlužné částky budete muset doplatit po skončení oddlužení. V tomto případě (i přesto že se jedná o dluh z trestné činnosti) bychom Vám doporučili zkontrolovat závěrečné usnesení insolvenčního soudu, zda Vám případně zbylá část dluhu také nebude odpuštěna.

V případě, že by se věřitel do oddlužení nepřihlásil či by byla potřeba doplatil zbylou část dluhu, bylo by vhodné po skončení oddlužení dluh splácet až do úplného uhrazení a tím předejít například vymáháním exekutorem.

Věříme, že Vám naše odpověď alespoň trochu pomohla. V případě dalších dotazů či upřesnění informací se na nás můžete kdykoli znovu obrátit.

S přáním pěkného dne

Tým internetové poradny

Pracovní právo a zaměstnanost

Dobrý den, prosím o radu, přítel jezdí sanitkou, ne rychlou, převáží pacienty jak sedáky, tak více lezaky, tíha pacientů je velká,. Minulý měsíc se stalo, že pri zvednuti leziciho pacienta mu v ruce kruplo. Hned sel na rtg, dle rtg to má vykloubeny . Dostal neschopenku, MUDr mu napsal že to je pracovní úraz . Nyní po měsíci komise se vyjádřila , že to není pracovní úraz, a že to může být delšího rázu a nechteji mu uznat pracovni uraz. To by mohlo být jenom proto, že ležící pacienty tahá vice než 6 let. V poslední dobou je to čím dál víc. Prave proto asi mu kruplo v ruce . Bohužel jsou jiní kolegové kteří řeknou že tahat těžké pacienty nebudou. Prosím o radu jak se tomuto bránit?

Dobrý den,

děkujeme, že jste využila služeb naší internetové poradny.

Podle § 271k zák. práce je pracovním úrazem poškození zdraví nebo smrt zaměstnance, došlo-li k nim nezávisle na jeho vůli krátkodobým, náhlým a násilným působením zevních vlivů při plnění pracovních úkolů nebo v přímé souvislosti s ním.

V souvislosti s pracovním úrazem má zaměstnanec pouze povinnost pracovní úraz nahlásit, což přítel nejspíš udělal. Další povinnosti má pak zaměstnavatel, který je povinen objasnit příčiny a okolnosti vzniku tohoto úrazu a je povinen vést v Knize úrazů evidenci o všech úrazech. Rozhodnutí o uznání či neuznání pracovního úrazu je však zcela v kompetenci zaměstnavatele, a to na základě ust. § 105 zákoníku práce. Nezáleží tedy na tom, zda uvede ošetřující lékař do zprávy, že se jednalo o pracovní úraz.

Pokud v důsledku pracovního úrazu vznikne pracovní neschopnost delší než tři dny, je zaměstnavatel povinen sepsat Záznam o úraze a vést dokumentaci (tj. zaměstnanec je povinen projevit součinnost, předložit mu lékařské zprávy apod.). A záznam o úrazu zaměstnavatel předává také zaměstnanci a dalším předepsaným institucím.

My jako poradna nejsme schopni ani oprávněni posoudit, zda se v konkrétním případě jedná o pracovní úraz.

Nicméně pokud zaměstnavatel z nějakého důvodu neuzná, že se jednalo o pracovní úraz, a tedy odmítne vyplatit odškodné (mimochodem zaměstnavatel musí být pojištěn pro případ odpovědnosti za pracovní úraz), a zaměstnanec s tím nesouhlasí, může se samozřejmě zkusit bránit a může být úspěšný. Přítel může zkusit sdělit zaměstnavateli písemně, že s tímto rozhodnutím nesouhlasí, ale je třeba to zdůvodnit a požádat přehodnocení, může upozornit, že se hodlá obrátit na právníka, případně na soud. Není zřejmě velká pravděpodobnost, že takto bude úspěšný. Jedná se totiž o složitější záležitost, proto je vhodné se v této věci obrátit na právníka, který se specializuje na pracovní právo a pracovní úrazy, posléze případně na soud. Právník lépe posoudí, s jakou pravděpodobností se jedná o pracovní úraz, pak se obvykle bude snažit se zaměstnavatelem nejprve dohodnout na odškodnění mimosoudní cestou. Pokud nebude možné se dohodnout se zaměstnavatelem, nezbývá než se se svým nárokem obrátit na soud.

Pokud máte nějaké nejasnosti či další dotazy, můžete nás opět kontaktovat zde, v internetové poradně nebo se domluvit na osobní schůzce v naší poradně, tel. 608962163, adresa Stavební 415/3, 405 02 Děčín 1.

S přáním pěkného dne,
tým internetové poradny

Ostatní

Prosím,mohu se zeptat,pokud nemám žádné jiné příjmy,jsem invalidní důchodce a mám jen duchod, musím platit daň z nemovitostí?moc předem dekuji

Dobrý den,
děkujeme, že jste využil služby naší internetové poradny.
Podle zákona č. 338/1992 Sb., o dani z nemovitých věcí, jsou někteří držitelé průkazu ZTP nebo ZTP/P osvobozeni od placení daně z nemovitých věcí za vlastní dům nebo byt, ve kterém trvale bydlí.
Pokud vlastníte obytný dům či byt, osvobození od daně z nemovitosti se vztahuje pouze na případy, kdy jste zároveň příjemcem příspěvku na živobytí nebo jste osobou společně posuzovanou s příjemcem tohoto příspěvku.
Doporučujeme kontaktovat finanční úřad v místě vašeho trvalého pobytu, kde vám poskytnou konkrétní informace a potřebné formuláře pro uplatnění osvobození od daně z nemovitosti.
Pokud máte nějaké nejasnosti či další dotazy, můžete nás opět kontaktovat zde, v internetové poradně nebo se domluvit na osobní schůzce v naší poradně, tel. 608962163, adresa Stavební 415/3, 405 02 Děčín I.

S přáním pěkného dne,
tým internetové poradny

Pracovní právo a zaměstnanost

Dobrý den, mám takový dotaz.
Jak je to s tělesným pachem kolegy? Naprosto nesnesitelně zapáchající člověk, který nemá zdravotní problém krom toho, že absolutně nedodržuje žádné hygienické návyky-mytí rukou po toaletě, spodní prádlo třeba i dva dny stejné, pracovní oděv nepere, nosí ho i ve vedrech dva týdny.
Navíc se ani netají tím, že se sprchuje jednou týdně, protože je voda drahá.
Jak postupovat, když se vedle toho člověka nedá pracovat?
Děkuji.

Dobrý den,

děkujeme, že jste využila služeb naší internetové poradny.

Řešení situace, kterou popisujete vyžaduje citlivý přístup, aby se zabránilo konfliktům a bylo možné dosáhnout změny. Nejprve bychom Vám doporučili si ověřit, zda existují nějaká interní pravidla či zásady týkající se hygieny na pracovišti. Pokud ano, lze se na ně přímo odkázat při rozhovoru.

Pokud se rozhodnete řešit problém přímo s kolegou, doporučujeme zvolit diskrétní a empatický přístup. Můžete například naznačit, že tělesný pach ovlivňuje pracovní prostředí, a proto by bylo dobré se zamyslet nad možnostmi zlepšení hygienických návyků. Je možné, že si svůj dopad na ostatní plně neuvědomuje.

Jestliže přímý rozhovor nepřinese výsledky, a nebo se na něj necítíte, můžete se zkusit obrátit na nadřízeného, který má možnost situaci řešit formálnější cestou.

Doufám, že se vám podaří situaci vyřešit ke spokojenosti všech zúčastněných.

Pokud máte ještě nějaké nejasnosti či dotazy, můžete nás opět kontaktovat zde, v internetové poradně, prostřednictvím e-mailu: poradna@chsd.cz nebo se domluvit na osobní schůzce v naší poradně, tel. 608962163, adresa Stavební 415/3, 405 02 Děčín I.

S přáním pěkného dne,

tým internetové poradny

Bydlení

Dobrý dem,chtěla bych se zeptat na tv a rozhlasové poplatky. Zdědila jsem po mamice byt,který teď bude nějakou chvilku prázdný. S mužem bydlíme jinde a manžel platí poplatky za tv v místě trvalého bydliště.Já nikde neplatím tv poplatky. Musím se přihlásit k poplatkům i když v bytě nebude nikdo chvilku bydlet ani tam nemám trvalé bydliště?

Hezký den,

děkujeme za využití služeb naší internetové poradny.

Od května 2025 televizní poplatek nově hradí každá domácnost, která vlastní nebo užívá jakékoli zařízení schopné přijímat televizní vysílání, např. televizi, mobil, tablet, počítač apod. Výše poplatku je 150 Kč za každý měsíc, nezávisle na počtu osob v domácnosti i počtu přístrojů.

V zákoně o rozhlasových a televizních poplatcích je uvedeno, že:

„Rozhlasový poplatek neplatí fyzická osoba žijící ve společné domácnosti s poplatníkem rozhlasového poplatku, který splnil oznamovací povinnost uloženou v § 8 odst. 2. Televizní poplatek neplatí fyzická osoba žijící ve společné domácnosti s poplatníkem televizního poplatku, který splnil oznamovací povinnost uloženou v § 8 odst. 2.“

Televizní a rozhlasové poplatky se tedy platí za domácnost. Vzhledem k tomu, že spolu s manželem užíváte společnou domácnost, měli byste platit jednou za tuto domácnost – jedna domácnost = jeden poplatník. Nevíme, zda v místě trvalého bydliště, za které jak uvádíte, manžel poplatky hradí, bydlí někdo jiný (např. nájemník) – pokud ano, měl by si poplatky hradit ten za svou domácnost. Každý má povinnost platit poplatek za domácnost, ve které reálně bydlí. Dle informací na webu ČT se „poplatek vztahuje k vlastníkovi přijímače nikoli k adrese, na které je veden“.
Co se zděděného bytu týče, jestliže byt Vaší matky nebude nikdo užívat, není důvod platit poplatky zde.

Další možností je obrátit se přímo na email poplatky@ceskatelevize.cz a popsat Vaši situaci a ujistit se, že stačí, bude-li za Vás a Vaši domácnost hrazen jeden poplatek.

V případě, že budete mít další dotazy, nás neváhejte kontaktovat zde, příp. se objednat na osobní schůzku na emailu poradna@chsd.cz či na telefonním čísle 608 962 163.

S přáním hezkého dne,

tým internetové poradny

Rodina a mezilidské vztahy

Dobrý den. Nedávno jsem se nastěhoval do nového domu. Velmi rychle se objevil zásadní problém, který má dopad na kvalitu mého života a pravděpodobně i zdraví.
Týká se to sousedových tří psů. Štěkají. Štěkají neustále, každou hodinu až dvě, klidně 10-20 minut v kuse. Přes den i v noci. Místy se nejde soustředit a už vůbec se nedá spát bez přerušení. Psi se sice nachází normálně na pozemku svého majitele, bohužel v těsné blízkosti mého domu. Hlasité štěkání proniká do interiéru v intenzitě srovnatelné s hlasitě mluveným slovem.
V těchto podmínkách se absolutně nedá dlouhodobě fungovat. Řešení formou stavebních úprav / akustické izolace není možné, a za adekvátní nepovažuji ani nutnost spát trvale se špunty do uší. Chtěl bych se zeptat, jaké jsou v této situaci moje možnosti? Máte podobnou zkušenost? Existují konkrétní kroky, které mohu podniknout vůči sousedovi? Případně kam se mohu obrátit, aby byla situace skutečně a efektivně řešena?
Prosím pouze o věcné a seriózní odpovědi.

Dobrý den,

děkujeme, že jste využil služby naší internetové poradny.

Rozumíme, že situace, kterou popisujete, je velmi nepříjemná a dlouhodobě neudržitelná. Trvalý hluk způsobený štěkáním psů může být považován za zásah do Vašich práv, konkrétně se jedná o omezení vlastnického práva dle § 1013, odst. 1 občanského zákoníku. Ten uvádí: „Vlastník se zdrží všeho, co působí, že odpad, voda, kouř, prach, plyn, pach, světlo, stín, hluk, otřesy a jiné podobné účinky (imise) vnikají na pozemek jiného vlastníka (souseda) v míře nepřiměřené místním poměrům a podstatně omezují obvyklé užívání pozemku; to platí i o vnikání zvířat. Zakazuje se přímo přivádět imise na pozemek jiného vlastníka bez ohledu na míru takových vlivů a na stupeň obtěžování souseda, ledaže se to opírá o zvláštní právní důvod.“

V praxi to znamená, že pokud Vás soused svým jednáním (nebo nedostatečnou péčí o zvířata) ruší nad míru přiměřenou poměrům, máte několik možností, jak postupovat.

Nejprve bychom Vám doporučili souseda na intenzitu a frekvenci štěkání upozornit (osobně, popřípadě písemně) a sdělit mu, jaký to má dopad na Vaši kvalitu života. Je možné, že si sám problém neuvědomuje, nebo že bude otevřen nějakému řešení – např. úpravu chování psů, instalace protištěkacích obojků, přesun psů dále od hranice pozemku, uklízení psů na noc domů apod. Tedy ideální variantou by bylo najít společné řešení problému.

Pokud by domluva nepomohla, můžete se obrátit na místní obecní či městský úřad, dále na krajskou hygienickou správu, která provádí měření hlučnosti. Popřípadě se můžete obrátit na krajskou veterinární správu k posouzení, zda majitel nezanedbává péči o psy.

Pokud k rušivému štěkotu dochází opakovaně uprostřed noci, můžete zavolat také policii. Tehdy může obecní či státní policie rušícímu sousedovi udělit pokutu, popř. předat věc příslušnému obecnímu úřadu k provedení správního řízení.

Příslušný úřad pak ve správním řízení může majitele psa vyzvat, aby učinil vhodná opatření k tomu, aby dalšímu obtěžování zamezil.

V případě, že se nic nezmění, zbývá Vám jediné řešení a tím je soud – konkrétně podání sousedské žaloby. Řešit však sousedské spory soudní cestou by mělo být až poslední možné řešení. U soudu však můžete požadovat, aby se soused zdržel tohoto rušení. Pokud soud rozhodne ve Váš prospěch, je toto rozhodnutí vynutitelné. Nezmění-li se daná situace, v extrémním případě může dojít až k odebrání psů jeho majiteli.

Věříme, že Vám naše odpověď alespoň trochu pomohla. V případě dalších dotazů či upřesnění informací se na nás můžete kdykoli znovu obrátit.

S přáním pěkného dne

Tým internetové poradny

Ostatní

Dobrý den.Jen se chci zeptat jestli je možné zvrátit rozsudek jménem republiky, když už 15tidenní lhůta na odvolání vypršela?Děkuji

Dobrý den,
děkujeme, že jste využil služby naší internetové poradny.
Vzhledem k tomu, že od Vás nemáme žádné konkrétní informace, můžeme Vám odpovědět pouze v obecné rovině.
Ano, i po uplynutí 15denní lhůty na odvolání existují možnosti, jak zvrátit rozsudek, pokud jsou splněny určité podmínky. Mezi hlavní nástroje patří:
1. Žaloba na obnovu řízení Tento mimořádný opravný prostředek lze podat, pokud se objeví nové skutečnosti nebo důkazy, které nebyly dostupné během původního řízení, a které mohou vést k příznivějšímu rozhodnutí. Žalobu je nutné podat do tří měsíců od chvíle, kdy se navrhovatel dozvěděl o důvodech obnovy.
2. Žaloba pro zmatečnost Tato žaloba je možná v případech, kdy došlo k závažným procesním chybám, například pokud rozhodoval soud, který nebyl příslušný, nebo pokud účastník řízení nebyl řádně zastoupen. I zde platí lhůta tří měsíců od zjištění důvodů.
3. Dovolání Pokud rozsudek obsahuje právní otázku zásadního významu, je možné podat dovolání k Nejvyššímu soudu. Dovolání je však omezeno na specifické případy a musí být podáno do dvou měsíců od doručení rozhodnutí.
4. Ústavní stížnost Pokud máte za to, že rozsudek porušuje vaše základní práva garantovaná Ústavou, můžete podat ústavní stížnost k Ústavnímu soudu. Lhůta pro podání je 60 dní od doručení rozhodnutí.
Doporučuji konzultovat vaši situaci s právníkem, který vám pomůže vyhodnotit, zda některý z těchto prostředků lze ve vašem případě využít.
Pokud máte nějaké nejasnosti či další dotazy, můžete nás opět kontaktovat zde, v internetové poradně nebo se domluvit na osobní schůzce v naší poradně, tel. 608962163, adresa Stavební 415/3, 405 02 Děčín I.

S přáním pěkného dne,
tým internetové poradny

Exekuce

Dobrý, chtěla jsem se zeptat zda jde udělat zpětně předmanželská smlouva? Manželé jsme téměř 7.let a manžel měl už před manželstvím exekuce z prvního vztahu a tudíž si ani já nemůžu vyřídit bankovní účet aby mi nebyl zastaven.Nevim jak to vyřešit.Děkuji za odpověď

Dobrý den,
děkujeme, že jste využil služby naší internetové poradny.
Zpětně předmanželská smlouva bohužel není možná, protože její podstatou je dohoda uzavřená před vstupem do manželství. Nicméně existují jiné právní možnosti, jak ochránit váš majetek a vyřešit situaci s exekucemi:
1. Zúžení společného jmění manželů (SJM) Můžete požádat o zúžení společného jmění manželů, což znamená, že majetek a závazky budou rozděleny mezi vás a vašeho manžela. Tato dohoda musí být sepsána u notáře a může zahrnovat i ochranu vašeho bankovního účtu.
2. Oddělené jmění manželů Další možností je úplné oddělení jmění manželů, což znamená, že každý z vás bude mít svůj vlastní majetek a závazky. Tato úprava může být užitečná, pokud chcete ochránit svůj majetek před exekucemi.
3. Konzultace s právníkem Doporučuji obrátit se na právníka, který se specializuje na rodinné právo nebo exekuce. Ten vám může pomoci s konkrétními kroky, jako je návrh na zúžení SJM nebo jiné právní řešení.
4. Bankovní účet na jiného člena rodiny Pokud je váš účet ohrožen exekucí, můžete zvážit možnost vedení účtu na jiného člena rodiny, který není spojen s exekucemi vašeho manžela.
5. Návrh na zastavení exekuce Pokud exekuce zasahuje váš majetek, který není součástí společného jmění manželů, můžete podat návrh na zastavení exekuce. Tento návrh je třeba podat k příslušnému exekutorovi.
Je důležité jednat rychle a konzultovat situaci s odborníkem, aby byla vaše finanční situace co nejlépe chráněna.
Pokud máte nějaké nejasnosti či další dotazy, můžete nás opět kontaktovat zde, v internetové poradně nebo se domluvit na osobní schůzce v naší poradně, tel. 608962163, adresa Stavební 415/3, 405 02 Děčín I.

S přáním pěkného dne,
tým internetové poradny

Rodina a mezilidské vztahy

Dobrý den. Manželce zemřel biologický otec se kterým se roky nestýkala. Otec nebyl dobré pověsti. Manželka s tím nechce mít nic společného a zříci se dědictví. Má strach, že zdědí jen dluhy a problémy. Já si zase myslím, že "otec" jí dluží víc (nejen nikdy neplacené alimenty).
Je nějaká možnost zjistit relevantní informace o majetku a dluzích zesnulého před přijmutím dědictví, nebo je lepší to nechat být?
Jaký je vlastně postup? To bude manželku kontaktovat nějaký notář??? Děkuji za odpověď

Dobrý den,

děkujeme, že jste využil služeb naší internetové poradny.

V případě úmrtí je nejprve ustanoven soudem notář, který následně zjišťuje různé údaje a obsah jmění zemřelého (zůstavitele), tj. majetek i dluhy. Nahlédne tedy do různých registrů např. katastru nemovitostí, registru vozidel apod. Dále pozve na předběžné šetření obvykle osobu, která vypravila pohřeb, od ní bude zjišťovat další údaje k majetku, dluhům a potencionálním dědicům zemřelého, sepíše s ní o tom protokol.

Pokud notář zjistí, že zůstavitel nezanechal žádný majetek, usnesením řízení o pozůstalosti zastaví. Pokud zanechal majetek tzv. pouze nepatrné hodnoty (např. menší finanční částku na účtu) a případně dluhy, vydá tento majetek tomu, kdo vypravil pohřeb a řízení opět zastaví. V těchto případech tedy neprobíhá klasické dědické řízení, nejsou dědicové, usnesení o dědictví, resp. jeho zastavení se doručuje pouze osobě, jíž vydal nepatrný majetek. Nikdo v tomto případě ani nedědí dluhy.

Pokud se však zjistí, že zůstavitel měl nějaký majetek, např. auto, byt, více finančních prostředků, probíhá klasické dědické řízení. Notář pak pozve dědice na jednání, až následně vydá rozhodnutí o dědictví. Problém může nastat v případě, pokud jsou v dědictví dluhy. Dědic dědí majetek i dluhy a může se stát, že je dědictví předluženo, pak mohou dědici vzniknout větší dluhy než kolik majetku získal v dědictví. Pouze v případě, že dědicové nechají udělat tzv. výhradu soupisu, dědí dluh max. do výše zděděného majetku. Notář má povinnost případné dědice poučit.

Co se tedy týče situace manželky, záleží na tom, zda notář zjistí nějaký majetek, který otec zanechal. Na okr. soudu dle posledního trvalého bydliště zemřelého je možné zjistit, který notář má na starosti konkrétní dědické řízení. Pokud otec žádný majetek nezanechal, notář nebude manželku ani kontaktovat. Pokud zanechal dědictví, bude předvolána k dědickému řízení, bude záležet na konkrétní situaci. Pokud se obává, že měl otec dluhy, lze doporučit nechat udělat tzv. výhradu soupisu, i když tím se dědické řízení poněkud prodraží. Pokud nebude chtít přijmout dědictví, může odmítnout dědictví (v tomto případě však přechází dědické právo na potomky dědice, což v praxi často spíše komplikuje dědické řízení a situaci zcela neřeší) nebo je možné zříct se dědictví ve prospěch jiného dědice. V případě předluženého dědictví pak může soud nařídit likvidaci pozůstalosti.

Pokud máte nějaké nejasnosti či další dotazy, můžete nás opět kontaktovat zde, v internetové poradně nebo se domluvit na osobní schůzce v naší poradně, tel. 608962163, adresa Stavební 415/3, 405 02 Děčín 1.

S přáním pěkného dne,
tým internetové poradny

Smluvní vztahy

Dobrý den.
Prosím o radu jak mám postupovat?
Pozvala jsem si malíře kterým jsem velmi nespokojená,malba se loupe, prosvítá púvodní barva...
Zaplatila jsem 14 000 kč.Kontaktovala jsem malíře,poslala foto-on že by to přišel opravit.Jelikož mám syna autistu
a je to jeho pokoj chtěla jsem aby to bylo co nejdříve,tak jsme si to opravili sami a požadovala jsem půlku peněz zpět.Bez odezvy.
Prosím jak mám postupovat?
Děkuji Danková

Dobrý den,

děkujeme, že jste využila služby naší internetové poradny.

Pokud jste nebyla s provedenou prací spokojená a služba nebyla poskytnutá podle domluvy, dle zákona jste měla právo na opravu díla. Pokud by malíř nebyl schopen nebo ochoten vady odstranit v přiměřené lhůtě nebo pokud by oprava byla nadměrně nákladná, měla byste tak právo požadovat snížení ceny za provedené dílo, tedy vrácení části peněz.

Běžně reklamace včetně odstranění vady musí být vyřízena co nejdříve, nejpozději však do 30 dnů ode dne jejího uplatnění. Lhůta běží od okamžiku uplatnění reklamace.

Jelikož jste si vady na provedeném díle opravila sama, znemožnila jste tak malíři jeho možnost opravy díla.

Samozřejmě můžete zkusit po malíři část peněz vymáhat zpět, ale pokud Vám je sám od sebe odmítne vrátit, nevíme, zda by se Vám Váš nárok podařilo uplatnit u případného soudu, jelikož by Vám chybělo prokázání mezikroku, tedy že malíř v rámci reklamace neopravil.

Věříme, že Vám naše odpověď alespoň trochu pomohla. V případě dalších dotazů či upřesnění informací se na nás můžete kdykoli znovu obrátit.

S přáním pěkného dne

Tým internetové poradny.

Ostatní

Dobrý den,
mám dotaz na lhůtu pro vydání závazného stanoviska dotčeného orgánu pro stavební řízení.
Dne 5.2. byla podána žádost o vydání závazného stanoviska. Dne 13.2. bylo přerušeno řízení s tím, že do 15 dnů třeba doplnit, což bylo 28.2.
3.3. bylo zastaveno řízení, ovšem 28.2. přišlo odvolání k přerušení řízení.
Poté bylo podáno také odvolání proti zastavení řízení.
11.3. bylo autoremedurou zrušeno jak přerušení řízení, tak zastavení řízení.
Lhůta pro vydání stanoviska je běžně 30 dnů, nebyla usnesením prodloužena. Čekalo se na vyřešení odvolání.
Do kdy musí být závazné stanovisko dotčeným orgánem vydáno? Jak se počítá lhůta v tomto případě?

Moc děkuji

Dobrý den,

děkujeme, že jste využil služeb naší internetové poradny.

Konkrétní datum lhůty Vám s jistotou neřekneme, můžeme Vám však poskytnout informace o tom, jak by to s počítáním/během lhůty mohlo být. Lhůta pro vyřízení žádosti je běžně 30 dnů, v odůvodněných případech je možné lhůtu prodloužit – viz § 178 stavebního zákona. O prodloužení lhůty se vydá usnesení, to se však pouze zanese do spisu a nemusí být tedy doručeno Vám jako žadateli.

Pokud se závazné stanovisko nestihne vydat v dané lhůtě, pohlíží se na něj jako na souhlasné. Jelikož v této části stavebního zákona se nikde nezmiňuje nic o prodloužení lhůty, dalo by se spekulovat, zda prostě po uplynutí 30 dnů (popř. prodloužené lhůtě) dojde k tomu, že závazné stanovisko bude souhlasné. Nicméně je možné, že se jen pozapomnělo specifikovat situace, kdy dojde k přerušení řízení, a tedy běhu lhůty. Vzhledem k tomu, že stavební zákon prošel změnami celkem nedávno, chybí nám dostatek informací k tomu, abychom mohli jednoznačně říct „bude to tak, či onak.“

Ve správním řádu i v případě rozhodnutí stavebního úřadu se při vydávání rozhodnutí totiž lhůta běžně pozastavuje, pokud dojde k přerušení řízení – viz Stavební zákon § 196 odst. 4) uvádí: „Lhůta pro vydání rozhodnutí se v případě přerušení řízení z důvodu vad žádosti přerušuje a začne znovu běžet od počátku po jejich odstranění.“

Usnesením o přerušení řízení se tedy mohl běh lhůty pozastavit, a ačkoliv pak bylo autoremedurou zvráceno vše, nemůže se, dle našeho názoru, vzít zpět i samotný běh lhůty. Přikláníme se tedy k tomu, že se běh lhůty se pozastavil 13.2.2025, a to až do vydání autoremedury, kdy od 11.3.2025 opět začala plynout zbývající lhůta. Pokud chcete mít jistotu, zkuste se obrátit na stavební úřad a na jeho pohled na danou věc nebo případně na orgán nadřazený – tedy krajský úřad, tam by Vám měli dát jasnější odpověď na Váš dotaz.

Kdybyste měla nějaké nejasnosti či další dotazy, můžete nás opět kontaktovat zde, v internetové poradně, nebo se domluvit na osobní schůzce v naší poradně, tel. 608 962 163, adresa Stavební 415/3, 405 02 Děčín.

S pozdravem tým IP

Načíst více
bottom of page